UbuWeb

Featured Resources
About UbuWeb
Frequently Asked Questions
Submissions
Partners
Podcasts
ContactSSS (Sık Sorulan Sorular)

UbuWeb ne zaman başladı?
UbuWeb Kasım 1996’da başladı. Önceleri amacımız görsel, somut, giderek de ses şiiri üzerine bir arşiv olmaktı. Yıllar içinde, UbuWeb avangart sanatın tüm hallerini kucaklayan bir yapıya büründü, daha da ötesine geçti. Sınırları da her yönde genişlemeye devam ediyor.


UbuWeb’in mali kaynakları nedir?
UbuWeb’in herhangi bir mali kaynağa ihtiyacı yoktur. Tüm işlemler sadece gönüllülük esası üzerinden gerçekleştirilmektedir. Tüm parasal giderimiz sitenin “hosting” gideridir ki bu da ayda 50 ABD dolarına denk geliyor.

Ben de bu işe katılabilir miyim?
Evet. UbuWeb birçok kişinin el ele vermesiyle ayakta durmaktadır ve her zaman dijital alanda bize destek olabilecek kişilere ihtiyacımız var.  Bize yardımcı olabileceğini düşünüyorsan, buradan yazabilirsin.


UbuWeb’e gönderilmiş bir ürünü kendi sitemde, hazırladığım bir ödevde, bir projede vs. kullanabilir miyim?
Elbette. Biz de birçok şeyi izin almadan oraya buraya gönderiyoruz, birçok şeyi de bize gönderiyorlar. Bu nedenle bizim elimizde onları kullanmak için yazılı izin olmasa da biz elimizdekileri kullanmaları için insanlara izin veriyoruz. Biz yürüdük, böyle yaptık. Sen de böyle yapmalısın.


Sitenizden bir ürün satın almak istesem?

Alamazsın. UbuWeb’de bulunan hiçbir şey satılık değildir. Bunun alışılması zor bir fikir olduğunu biliyoruz, ama bu müzenin sonunda seni bekleyen dandik bir satış mağazası yok, için rahat olsun.


Telif hakkıyla korunan ürünlerin (copyright) etrafa gönderilmesi hakkında uyguladığınız politika nedir?
Eğer ürünün baskısı piyasada yoksa bizce adalet zedelenmiş sayılmaz. Ya da eğer piyasada satılıyor, ama deli bir fiyat isteniyorsa ya da elde etmek çok zorsa, şansımızı bir deniyoruz. Ama bir şey piyasada satılıyorsa ve herkes kolaylıkla alabiliyorsa, ona dokunmuyoruz. En son yapmak isteyeceğimiz şey zaten zar zor bulduğu parayla avangart sanat üreten insanların kazanabilecekleri üç-beş kuruşa göz dikmektir. UbuWeb dijital ortama uyarlanmış zor bulunan, baskısı bitmiş ya da acayip ürünlerin dağıtımına hizmet eden bir kooperatif gibidir. Eğer biz çok zor bulunabilecek bir somut şiiri tarayıp da burada yayımlıyorsak, bu işlem o şiirin gerçek hayattaki değerine hiçbir zarar vermez, tersine onu daha da değerli kılar. Yine de umurumuzda değil, E-bay’de satılık bir sürü eşya var zaten ve çoğu için de anamızın nikâhını istiyorlar.

 

Eğer baskısı bitmiş bir ürün yeniden basılırsa, biz onu hemen kendi sayfalarımızdan kaldırırız. Yine, eğer bir sanatçı kendi ürünlerinden birinin UbuWeb aracılığıyla gönderildiğini öğrenir de kızarsa, hemen ona saygı duyar ve o ürünü de kaldırırız. Böyle bir durum olursa lütfen bize bildirin. Neyse ki genelde, ürünlerinin dağıtımı için çok da müşkülpesent davranmayan insanlarla birlikte çalışıyoruz. Yine de her zaman yeni sanatçıların yeni ürünlerine açığız.


Dürüst olalım, UbuWeb’deki herkesten yazılı izin almaya kalksak, UbuWeb diye bir şey olamazdı zaten.

MP3’leri nasıl indirebilirim?
İnternette bunu nasıl yapabileceğini öğreneceğin binlerce site var. Bize sorma bunu.

Bende sadece RealPlayer var. Neden sizdeki ürünlerin çoğu MP3?
MP3’ler neredeyse herkese açıktır. RealMedia ise patentli bir üründür. Biz herkese açık olanı patentli olana her zaman tercih ederiz. Başlangıçta RealPlayer kullanıyorduk, çünkü bir tek o vardı. Şu anda sitede olan az sayıdaki RealPlayer dosyalar da o zamanda kalma zaten. İlk fırsatta onlardan da kurtulmaya çalışacağız. Bir gün Ogg Vorbis veya bir başkası herkese açık hale gelirse, biz de onu kullanırız herhalde.

Bir üniversiteye bağlı mısınız?
Hayır. UbuWeb tamamıyla bağımsız bir sitedir. Yine de, çeşitli üniversiteler ve tanıdıklar bize sunucu mekânı ve bant aralığı teklif ettiler, sağ olsunlar, ama içeriğimize karışmamaları şartıyla! Biz de “eyvallah” diyerek kabul ettik bu tekliflerini.

Sayfalarınız neden İngilizce? / Sayfalarınız neden İngilizce değil?
Sayfalarımızın çoğu İngilizce, bazıları da değil. UbuWeb’e dünyanın her yerinden ulaşılabiliyor, o nedenle içeriğimizin bir bölümü de başka dillerde. (Örneğin: Serge Daney’in Jean-Luc Godard’la söyleşisi Fransızca) Aslında elimizde başka dillerde malzeme olmasını da çok isteriz. Eğer İngilizce dışında bir dil konuşuyorsanız ve sitemizin bazı yerlerini kendi dilinize çevirmeyi isterseniz, sizin işlerinizi yayımlamayı da çok isteriz.

Sahi, siz kimsiniz?
Çıbanbaşımızı bir tanıyın hele, ayrıca yönetim kurulumuz ve bir de çözüm ortaklarımız var tabii.

Yeriniz neresi sizin?
Editörlerimiz A.B.D.’nin her yanına yayılmış durumda: New York City, Utah, California, Seattle vs. Bize buradan ulaşabilirsiniz.

Neden e-postalarıma yanıt vermiyorsunuz?
O kadar çok posta geliyor ki, maalesef hepsini yanıtlamamıza olanak yok.    

UbuWeb’e reklam vermek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?  
Yapamazsın. UbuWeb tamamen ticaret dışı bir yerdir ve daima da öyle kalacaktır. 

Neden her gün yeni bir içerik postalanmıyor?
UbuWeb bir blog değil, bir sanat arşividir. Yavaş yavaş birikerek oluşmuştur ve geleceğe doğru yavaş, ama ağır adımlarla ilerlemektedir.

UbuWeb’deki güncellemeler hakkında bilgi notları almak isterdim. Bunu nasıl yapabilirim?                          
UbuWeb kendi reklamını ve tanıtımını yapmayı reddetmektedir. En önemlisi, milletin mail kutularını daha fazla gereksiz spam mesajlarla doldurmak fikri bile midemizi bulandırıyor. Yılda birkaç kez seçtiğimiz bir listeye güncellemelerimizi gönderiyoruz, zaten adres defteri de bu işe yarar, öyle değil mi? UbuWeb’deki güncellemeleri takip etmenin en iyi yolu sık sık siteyi ziyaret etmektir, böylece tüm yeni işlerden haberin olur.

UbuWeb’in bir posta adresi listesi var mı?
Var, ama sana söyleyemem, özeldir.

UbuWeb’i yaparken hangi sistemde çalışıyorsunuz? UbuWeb hangi browser’la uyumludur?
Bizler sıkı Mac’çileriz. Firefox’a bayılırız.

Felsefeniz nedir sizin?
Manifestomuza bir göz at istersen.

Neden UbuWeb’de Alfred Jarry’nin adı hiç geçmiyor?
;)

Artist indeksi sayfanızın başındaki çıplak kadın resmine ne oldu?
Birçok insan onu aşağılayıcı bulunca biz de kaldırdık ve en az onun kadar güzel başka bir Wallace Berman resmi koyduk. 1960’larda yayımlanan “Semina” dergisinden bir alıntıdır bu resim. UbuWeb’in Wallace Berman’a saygısı sonsuzdur elbet.


-- tr. Sabri Kaliç


UbuWeb